Први Шимановчан у Арктичком кругу

1639

Пре неколико дана, листајући објаве на Инстаграму, налетео сам на баш занимљиве фотографије и приче нашег комшије Игора Радосављевића (@radosavljevic_igorr) са Свалбарда, најсевернијег насељеног места на свету које се налази у Арктичком кругу. Он је учествовао у експедицији са историчарем Александром Гајићем трагом документа из Конгресне библиотеке у Вашингтону који говори о уговору са Свалбардом, потписаним 1925. године а који се тиче експлоатације угља. Уговор је ратификовала влада Николе Пашића и оригинал се чува на Свалбарду.

Срео сам Игора и замолио га да објавим ово њихово путешествије, јер мислим да је он први Шимановчан који је био у Арктичком кругу, исправите ме ако грешим. Игор ми је доставио фотографије и у пар реченица ми описао како је било:

– Први дан смо улазили у глечер на дубину од 50 метара, неке од наслага леда су биле старе око 10.000 година (нижи слојеви). Ишли смо кроз планине 4 – 4,5 сата до уласка у пећину. Други дан смо отишли моторним санкама 50-60 км ка средини острва и стигли до њиховое базе (шатор).Температура је била -30 (са ветром субјективни осећај и преко -40). Трећег дана смо се, уз обуку од пар сати, возили санкама са хаскијима. Оно што је битно за Свалбард је да се тамо налазе рудници угља и то  најкалорицнијег угља на свету. Најмлађег и најстаријег. Најмлађи угаљ на свету је стар 75 милиона година а на само 35 – 40 км од њега су налазишта најстаријег угља на свету старог 350 милиона година. И једна занимљивост, Свалбард је, вероватно, једно од места где је најбољи интернет на свету.

Шљукић Саша

Уживајте у фотографијама а уколико желите више да сазнате о експедицији Александра Гајића посетите линкове КУРИР ТВ ЈУТЈУБ канал и портал НС УЖИВО.